O serwisie

Wiedza

Serwis powstał w ramach projektu pn. Tarnowskie Centrum Dialogu współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Programu Rozwój Lokalny na lata 2014-2021, a realizowanego przez Gminę Miasta Tarnowa. Nasz projekt jest częścią działania pn. „Tarnów. Nowe Spojrzenie”, o którym można przeczytać tutaj: Nowe spojrzenie na miasto - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła (tarnow.pl)

 

Wiedza jak słońce

Jednym z podstawowych budulców współczesnych społeczności jest wiedza. Serwis powstał jako hub wiedzy dotyczącej społeczeństwa obywatelskiego – współzarządzania miastem, dialogu społecznego i miejskiej aktywności. Udostępnia informacje o aktualnej pracy zespołów konsultacyjnych i o procesach partycypacyjnych. Gromadzi wiedzę z zakresu budowania komunikacji bez przemocy, kultury dialogu, inicjatyw miejskich. Sieciuje współpracę.

 

Ciała i inne narzędzia miejskie

O tym co dzieje się w Tarnowie decyduje samorząd gminny czyli Rada Miejska, grono 25 radnych, wybranych w wyborach samorządowych. Skład osobowy Rady Miejskiej w Tarnowie można poznać tu: Radni Kadencji 2018-2023 - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła (tarnow.pl) Decyzje Rady wciela w życie Prezydent Miasta, zarządzając Urzędem Miasta Tarnowa. Osoba pełniąca funkcję Prezydenta Miasta wybierana jest bezpośrednio w wyborach samorządowych. Są także inne „społeczne ciała”. Zwykle odgrywają rolę doradczą lub konsultacyjną.

Mamy Rady Osiedli, których jest szesnaście. One najlepiej znają swoje najbliższe otoczenie i potrzeby mieszkańców. To do nich trafiają w pierwszej kolejności mieszkańcy ze swoimi problemami. Rady Osiedli spotykają się z Prezydentem, żeby przekazać mu oczekiwania mieszkańców. Dla lepszego zarządzania, Prezydent powołuje gremia – rady, które zajmują się wybraną – istotną dla miasta – problematyką. W Tarnowie to m.in. Rada Kultury, Rada ds. osób niepełnosprawnych, Rada Seniorów. Funkcjonuje Młodzieżowa Rada Miejska, dbająca o interesy młodzieży.

Poza tym mamy inne „narzędzia” współdecydowania o mieście. To przede wszystkim budżet obywatelski. Przez głosowanie mieszkańców, możemy wybrać projekt sportowy, kulturalny, inwestycyjny lub społeczny, który najlepiej odpowiada na nasze potrzeby.

Dużo w tkance miast zmieniają społeczne organizacje pozarządowe (NGO), nazywane także organizacjami trzeciego sektora. Dzięki organizowaniu się w stowarzyszenia i fundacje, możemy realizować w mieście i dla mieszkańców ważne działania. Samorządy często powierzają NGOsom realizacje części zadań miasta, wspierając ich działania finansowo, np. w formie „małych grantów”.

 

Zaloguj do dialogu

Każdy kto zarejestruje się na naszej stronie, będzie mógł na bieżąco dostawać powiadomienia o aktualnych konsultacjach społecznych, zmianach w zespołach prowadzących dialog z mieszkańcami, ankietach o sprawach miejskich i wydarzeniach Tarnowskiego Centrum Dialogu. Spokojnie, to nie będziemy zasypywać Waszych skrzynek mailowych. 

 

Sektor trzeci

Mamy w Tarnowie blisko 200 organizacji pozarządowych. Może wśród ich spisu znajdziecie NGOsa, z którym chcielibyście współpracować, albo który może pomóc Wam w polepszeniu życia.

Baza inicjatyw społecznych
Sieciowanie współpracy? Wspólna inicjatywa? Partnerska organizacja do projektu? Może tu znajdziecie kogoś do współpracy.

 

Słownik

Czytanie słowników jest dziś niemodne, wiemy. Żeby coś zrobić, zawsze trzeba to nazwać. Pomagamy znaleźć odpowiednie słowo.

 

Biblioteka

W morzu internetu jest tyle wartościowych publikacji, że musielibyście serfować całymi dniami. Pomagamy trafić do ważnych i przydatnych źródeł wiedzy. No, bo wiedza jest jak słońce…

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Cookies.