O nas

NASZA MISJA

Jako mieszkańcy Tarnowa, możemy wpływać na nasze otoczenie, na to jak żyjemy w mieście. Miasto jest naszym miejscem, które wspólnie tworzymy. Żeby to skutecznie robić powinniśmy mieć co najmniej cztery elementy. Pierwszym jest wiedza, a może raczej sposoby na wymienianie się wiedzą. Wiedza ekspertów, w połączeniu z doświadczeniem mieszkańców zwykle daje znakomite efekty. Drugim i trzecim elementem są miejsce i okazje do dialogu oraz poszukiwania dobrych rozwiązań. Od lat funkcjonują rada miejska, rady osiedli, różne gremia doradcze, czy budżet obywatelski. To są sposoby na włączanie mieszkańców w zarządzanie wspólnym zasobem jakim jest Tarnów. Centrum Dialogu nie zrobi rewolucji w tych działaniach, ale może doskonalić ich funkcjonowanie i ułatwiać mieszkańcom poprawianie miasta.

Skuteczność idei wypływa z wielu indywidualnych perspektyw. Wiąże się to z otwartością na różnorodność, która daje bogactwo doświadczeń i kompetencji. Mamy jednak świadomość, że za różnorodnością idą różnice w komunikacji, w wartościach, celach i oczekiwaniach. Znalezienie wspólnego języka to skomplikowane i trudne zadanie. Wspólne zadanie.

Dziś miasta stoją przed zmieniającymi się wyzwaniami. Już chodzi nie tylko o równy chodnik, dostęp do edukacji, służby zdrowia, ciepłej wody i rozrywki. Miasta zmagają się z efektami zmian klimatycznych, ze starzeniem się społeczeństwa, brakiem miejsc pracy, odpływem młodych do większych ośrodków… Czwartym elementem potrzebnym do zrobienia zmiany jest świadomość trendów, tego jak zmienia się współczesność, jak mogą wyglądać różne przyszłości. Dlatego postępujemy zwinnie i wciąż modyfikujemy nasze działania. Uczymy się na doświadczeniach własnych i innych organizacji.

W czasie trwającego w 2023 i 2024 roku projektu pn. „Tarnowskie Centrum Dialogu” –  współfinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach programu Rozwój Lokalny na lata 2014-2021 – zostały zrealizowane działania, które wzmocniły proces dialogu obywatelskiego w Tarnowie:

Hackathon TARNÓW – Do It Yourself

Poszukiwanie rozwiązań problemów społecznych jest jak projektowanie usług. Hackathon pokazuje jak to robić.

Tarnowska Akademia Młodych Liderów

Inwestowanie w kompetencje młodzieży jako inwestycja w przyszłość.

PlanujeMY – tutoring miejski

Poradnik o tym, jak być aktywnym w Tarnowie.

Od JA do MY. społeczności / wspólnotowość / kolektywizm

Konferencja o korzyściach płynących z budowania lokalnych społeczności i kolektywnych działań.

Biała księga dialogu

Podsumowanie aktualnego stanu prawa lokalnego i praktyk dotyczących szeroko pojętych konsultacji prowadzonych z mieszkańcami.

Spotkania z mieszkańcami

Stwarzaliśmy okazje do otwartej rozmowy o sprawach ważnych dla mieszkańców.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Cookies.